Vymyte si svoj mozog!!! (#1- sila podvedomia)

Možno si kladiete otázku: “Prečo by si mal niekto zdravý a rozumný dobrovoľne vymývať svoj mozog?” Odpoveď je jednoduchá- Mozog každého z nás je vymývaný tak, či tak. Záleží však na tom, kto to vymývanie riadi.

 

Vymývanie mozgov

Či už tomu veríte alebo nie žijeme v spoločnosti, ktorá sa nám neustále snaží vymývať naše hlavy, prenikať do podvedomých častí mozgu a zaplniť ich cieleným obsahom.

Firmy, spoločnosti, združenia, organizácie, náboženstvá, ale aj rôzny jednotlivci utrácajú nemalé peniaze na to, aby sa prostredníctvom médií a reklamných spoločností dostali do hláv druhých ľudí. Tieto entity si veľmi dobre uvedomujú skutočnosť, že ak sa im to raz podarí, môžu bez námahy a celkom nebadane kontrolovať ich nasledujúce rozhodnutia.

Každý deň sme vystavovaný miliónom rôznych podnetov. Tieto podnety vnímame svojimi zmyslovými orgánmi, pričom si to ani nemusíme uvedomovať. Ak sa niektoré z týchto podnetov opakujú primerane dlhú dobu, môžu v mozgu vytvoriť isté spojenia, ktoré sa zautomatizujú iba preto, aby sa nepreťažovala vedomá pamäť mozgu. Takýmto spôsobom sa do podvedomia zafixujú nové presvedčenia, ktoré neskôr vytvárajú nové zvyky.

Niektorým z týchto podnetov sa môžeme dobrovoľne vyhnúť, iným je to takmer nemožné. V našich hlavách sa potom zakoreňujú nové presvedčenia, ktoré vyprodukoval niekto iný. Tieto presvedčenia ovplyvňujú naše rozhodnutia a formujú našu budúcnosť.

Ak ale chcete byť skutočne strojcami svojho šťastia a vykonávať rozhodnutia prinášajúce blahobyt, hojnosť, naplnenie, spokojnosť, sebavedomie, slobodu a ďalšie želané výsledky, mali by ste si svoj mozog radšej vymývať sami a nenechávať to na niekoho iného. Stačí iba trocha vôle, odhodlania, vytrvalosti a už za 21 dní si môžete vytvoriť nové presvedčenia, ktoré budú riadiť váš život vytúženým smerom.

 

Vedomie vs. podvedomie

Ľudská myseľ sa skladá z aktívnej- vedomej časti, takzvaného vedomia a z nevedomej časti, takzvaného podvedomia.

Vedomie je racionálna, neemocionálna časť mysle, ktorú využívame pri vedomom a logickom uvažovaní. Prostredníctvom tejto časti mysle sme v škole prijímali a zhromažďovali nové informácie a zároveň sa účelne vzdelávali. Dokáže pracovať iba s jednou myšlienkou naraz a má 4 základné funkcie:

 1. Analyzuje informácie prichádzajúce z rôznych zdrojov (zo zmyslových orgánov, myšlienok atď.)
 2. Porovnáva analyzované informácie s informáciami nachádzajúcimi sa v podvedomej mysli.
 3. Na základe vyhodnotených informácií vykonáva rozhodnutie.
 4. Vydáva povel (akcia, čin).

Podvedomie, ako jeho protiklad, je emočná časť mysle, prostredníctvom ktorej sa prejavujú emócie. Zahŕňa všetky duševné obsahy, ktoré sú v danom okamihu mimo vedomia jedinca. Podvedomie stojí v priamom protiklade k vedomému duševnému životu a je zdrojom libida.

Zopár faktov o ľudskom podvedomí:

 1. Podvedomie pracuje stále a eviduje všetko, čo počujete a hovoríte. Zaznamenáva aj to, čo si vôbec neuvedomujete.
 2. Podvedomie nerozlišuje medzi kladnými a zápornými tvrdeniami. Neregistruje slová ako “nie” a predpony ako “ne“.
 3. Podvedomie nepozná budúcnosť. Jediný čas, ktorý pre neho existuje je prítomnosť.
 4. Podvedomie kontroluje až 95% z nášho života a formuje všetky naše zvyky.
 5. Podvedomie nerozlišuje medzi predstavivosťou a skutočnosťou.
 6. Podvedomá myseľ nezapája logické uvažovanie.
 7. Všetky naše rozhodnutia sú spočiatku vykonávané podvedome.
 8. Podvedomie je najcitlivejšie vtedy, keď vedomie upadá.
 9. Podvedomie pracuje ako mikroprocesor. Dokáže spracovať extrémne množstvo informácií zo všetkých zmyslových orgánov, vyhodnotiť ich a poslať naspäť do vedomej časti mozgu. Taktiež zvláda vykonávať viacero procesov súčasne. Údajne dokáže pracovať až s bilión procesov naraz.
 10. Vytrvalým opakovaním tých istých podnetov sa v podvedomí  začínajú tvoriť nové presvedčenia.

 

Sila podvedomia a jeho preprogramovanie

Ako ste si mohli všimnúť, podvedomie je neoddeliteľnou súčasťou nášho života a skutočne silný nástroj, ktorý z veľkej časti rozhoduje o jeho kvalite. Takže, ak je naozaj využívaný správne, dokáže veľmi dobre poslúžiť pri dosahovaní akýchkoľvek cieľov. Vďaka sile svojho podvedomia si tak môžete do svojho života pritiahnuť čokoľvek, po čom túžite. Stačí dodržiavať zopár jednoduchých krokov, ktoré vám to bezpochyby dokážu uľahčiť:

 1. Vezmite si hárok čistého papiera a zapíšte si všetko, po čom konkrétne túžite. Môže to byť čokoľvek od vysnívaného auta, práce snov, životného štýlu až po želané vedomosti alebo športové výkony. Neexistujú žiadne obmedzenia. Dbajte ale na to, aby ste sa vyjadrili v kryštálovo jasných detailoch.
 2. Začnite si vizualizovať seba, ako už máte svoje vytúžené ciele splnené. Vytvárajte si v mysli mentálne obrazy a prehrávajte si ich, ako keby to už bola realita.
 3. Vyhýbajte sa médiám, ktoré protirečia a odporujú vaším novým presvedčeniam. Vaše podvedomie je neustále otvorené všetkým okolitým vplyvom, preto dbajte na to, aby podnety, ktoré naňho budú pôsobiť, mali želaný účinok. Venujte svoju pozornosť a energiu iba takým podnetom, ktoré sú v súlade s vašimi želanými cieľmi.
 4. Vytvorte si krátke, ale silné afirmácie zahŕňajúce vaše splnené ciele. Začínajte slovami ako “ja som” alebo “ja mám” a dokončite vetu v prítomnom čase.
 5. Vyberte si jednu afirmáciu a opakujte si ju v pravidelných intervaloch počas celého dňa. Môžete si nastaviť časovač, ktorý vás na to upozorní. Ak si budete afirmáciu pravidelne opakovať, v mysli sa vám vytvorí zodpovedajúci obraz. Snažte sa ho precítiť a vnímať ako realitu.
 6. Počúvajte afirmácie počas spánku. Stiahnite si alebo nahrajte vlastné afirmácie a púšťajte si ich na nízkej frekvencii počas celej noci. Podvedomie načúva aj počas snenia a práve vtedy je zraniteľné najviac.
 7. Správajte sa tak, ako keby sa už vaše ciele naplnili. Zapojte svoju fantáziu a začnite si užívať pocit naplnenia a radosti z už dosiahnutých cieľov. Konajte, ako by ste mali všetko, po čom túžite. Nezabudnite, že vaša realita je odrazom vašich predstáv.
 8. Opakujte všetky kroky dookola, dookola, dookola. Nové zvyky a presvedčenia sa vytvárajú na základe opakovania. Vytrvalo opakujte všetky kroky aspoň po dobu 21 dní a úspešne si preprogramujte svoj mozog.

 

Riaďte si svoj život sami

Aj vďaka takýmto jednoduchým krokom môžete nadobudnúť majetok po ktorom túžite, nájsť životného partnera, prekonať zdravotné problémy, získať prácu svojich snov, podávať želané výkony a čokoľvek iné.

Pokiaľ sa vám ale stále do toho veľmi nechce alebo si myslíte, že sa vás to netýka, pripomeňte si slová  Florence Scovel Shinn (1871-1940)Táto duchovná učiteľka a autorka kníh so zameraním na metafyziku, sa v minulosti ohľadom podvedomia vyjadrila takto: 

“Pokiaľ si nenaplníte svoju podvedomú myseľ sami, urobí tak niekto iný za Vás.”

"Pokiaľ si nenaplníte svoju podvedomú myseľ sami, urobí tak niekto iný za Vás."
Florecne Scovel Shinn

 

Na záver si ešte môžete pozrieť krátku video animáciu, ktorá obsahuje rozsiahlejšie informácie k tomuto článku. Ak sa vám článok alebo video páčili- zdieľajte, lajkujte, komentujte a nezabudnite sa prihlásiť na odber nových článkov.

Ak máte svoje vlastné, resp. iné metódy, techniky, tipy, triky alebo rady, o ktoré by ste sa radi podelili, môžete tak urobiť v komentári pod článkom alebo napísať svoj vlastný článok. Taktiež poteší akýkoľvek názor alebo spätná väzba k článku. 
S pozdravom Ivan

 • Posledné príspevky
Podrobnosti o autorovi

Zakladateľ tohto blogu a Youtube kanálu s rovnomenným názvom. Medzi moje najväčšie vášne patrí čítanie kníh, rôzna kreatívna tvorba, pohyb v akejkoľvek forme a nikde nekončiaci sebarozvoj. Viac informácií o mne nájdete v hociktorom mojom poste.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.