Vymyte si svoj mozog!!! (#2- ako to robím ja)

Moja skúsenosť

Silu ľudského podvedomia som si začínal uvedomovať už pred niekoľkými rokmi, v čase, keď môj život ešte nesmeroval smerom, akým by som si želal. Automaticky som opakoval tradície, nasledoval ciele a kopíroval spôsob života iných ľudí, bez akéhosi uvedomelého výberu, či rozhodnutia.

Prijímal som podnety zo všetkých možných strán– sledoval televíziu, čítal noviny, počúval rádio, viedol neproduktívne rozhovory a nevedomky sa vystavoval všetkým možným informáciám, ktoré mali na mňa dosah.

Môj život bol ako loď bez kormidla. Chodil som do práce, ktorú som neznášal, mal som problémy vo vzťahoch, nedostatok financií, slabé telo, nejasnú myseľ, problémy s fajčením, s alkoholom, žiadnu sebadisciplínu, odhodlanie a sny.

Časom (keď už som bol na tom fakt dosť zle) som opustil svoj doterajší spôsob života a začal sa inšpirovať skutočne úspešnými a inovatívnymi ľuďmi. Televízor som vymenil za knihy a všetku svoju pozornosť som začal venovať iba dosahovaniu určitých cieľov. Neskôr nato sa moje poznatky o podvedomí začali rozširovať. Vyhľadával som, skúšal a objavoval nové metódy a praktiky, ktoré prispievali k môjmu progresu a k celkovo lepšej kvalite života.

 

Ako to robím ja?

Dnes si podnety, ktoré majú na mňa dosah, celkom striktne a kompletne vyberám sám. Svoju pozornosť a energiu venujem iba takým podnetom, ktoré sú v súlade s mojimi želanými cieľmi alebo prispievajú k celkovému zlepšeniu kvality môjho života.

 

Príbeh môjho života

Príbeh môjho života je jedna z mnohých vynikajúcich metód, ktoré mi pomáhajú pri svedomitom určovaní a poctivom dosahovaní životných cieľov. Jej podstata je úplne jednoduchá a nenáročná- na hárok čistého papiera som si napísal svoj vlastný, vysnívaný životný príbeh.

Pri tejto metóde sa fantázii medze nekladú. Spísal som všetko, po čom konkrétne túžim, čo by som chcel dosiahnuť, a ako by mal vyzerať môj ideálny život. Nehľadiac na prekážky a obmedzenia som opísal miesto, kde chcem svoj život prežiť, na čom všetkom chcem pracovať, čím sa chcem živiť, aká by mala byť moja žena, koľko chcem mať detí, akými ľuďmi sa chcem pravidelne obklopovať, ako chcem slúžiť svetu, aký chcem po sebe zanechať odkaz a tak ďalej a tak ďalej. Všetko opísané v krištáľovo jasných detailoch.

Tento príbeh sa môže časom samozrejme meniť a upravovať, avšak v mojom prípade je už roky stále taký istý.

Táto metóda mi dokonale pomohla určiť moje skutočné vízie a ciele a nasmerovať ma na tú správnu cestu. Kedykoľvek mám pocit stagnácie, nedostatok energie, motivácie, inšpirácie alebo neviem ako ďalej, siahnem po týchto stránkach a “som späť“. Vďaka tomu už môj život nie je formovaný iba vplyvom náhodných okolností, ale je výtvorom proaktívneho prístupu a cieľavedomého konania.

 

Kniha snov a cieľov

K príbehu môjho života a jednotlivým cieľom som doplnil množstvo obrázkov a zoznam krokov, ktoré ma k nim postupne privedú (obrázkami som skutočne nešetril). Všetky svoje ciele som si rozdelil do viacerých skupín, ako napríklad- záľuby, vášne, rodina, šport, pohyb, satisfakcia, kreativita, vzdelávanie, vodcovstvo, vízie, životný účel, viera, príjem atď. Stránky pomaly pribúdali a postupne vznikala tenučká brožúra mojich snov a cieľov. Takto mám všetko pokope, jednoducho a prehľadne vizualizované, bez priestoru na prokrastináciu a ničnerobenie.

K tejto útlej knižke sa pravidelne a s radosťou vraciam. Krátko si ju prelistujem, načerpám novú energiu a pripomeniem si smer svojej cesty.

 

Viacúčelová nástenka

Musím sa priznať, že touto nástenkou som sa inšpiroval po zhliadnutí filmu”The Secret“. Hoci som bol z počiatku úplne skeptický a absolútne som tomu neprikladal žiadny význam, časom som zistil, že to naozaj funguje. Nástenku som si však doplnil aj o ďalšie rôzne prvky a prispôsobil si ju viac podľa seba.

Okrem snov a cieľov, spomínaných v dokumente som pridal aj zopár úspechov, ktoré sa mi už v živote podarilo dosiahnuť. Takto si pripomínam skutočnosť, že aj úlohy, ktoré sa mi na začiatku zdali akokoľvek náročné, som nakoniec zvládol bez väčších problémov. Väčšinou stačí iba vytrvať.

Sekcia motivácie pozostáva z viacerých obrázkov a citátov skutočne kreatívnych a inovatívnych jedincov, ktorí ma inšpirujú najviac.

Úlohy zobrazujú postupnosť krokov k dlhodobým cieľom, ale taktiež aj úlohy pre nasledujúci deň, týždeň, mesiac atď. -tie sa neustále menia.

Vízie a nápady sú dopĺňané náhodne a časom sa niektoré z nich premieňajú na sny alebo úspechy.

Kalendár slúži na zaznamenávanie a prezentáciu rôznych údajov, v ktorých sa snažím dosiahnuť progres. Ako to vo svojom blogu opísal vysoko proaktívny a inšpiratívny jedinec- Mišo Duchoň: Čokoľvek v čom sa chcete zlepšiť si merajte a zapisujte.

Ja si tam pravidelne zapisujem všetky príjmy a výdavky, všetky športové aktivity, tréningy a činnosti, ktoré predstavujú pre moje telo záťaž alebo uvoľnenie (otužovanie, sauna, dýchacie cvičenia, čiastočné hladovanie a pod.). Taktiež som si zvykol zapisovať čas zaspávania, čas vstávania a celkovú dĺžku spánku. Okrem toho rôzne spoločenské činnosti a mnohé ďalšie významné udalosti z môjho osobného života.

Vďaka tejto nástenke mám na očiach, sústavne, iba informácie, ktoré sú pre môj život skutočne významné a dôležité. Ozajstná pastva pre podvedomie. 100-násobne lepšie, ako nejaký náhodný bullshit z novín, reklám, či letákov.

 

Afirmácie a vizualizácie
afirmácie (Mel Gill- Meta Secret)
afirmácie (Mel Gill- Meta Secret)

Týmito metódami začínam svoj deň, každé ráno, hneď po prebudení. Ľudská myseľ ma totiž po prebudení tendenciu, robiť si, čo sa jej zachce. Jej pozornosť je úplne rozptýlená na všetky strany a odbieha od jednej myšlienky k druhej. Navyše tieto myšlienky bývajú často-krát negatívne, neproduktívne alebo spojené so strachom, či obavami. To, akým spôsobom deň začnem, sa odrazí aj na jej zvyšnej časti. Preto svoju pozornosť radšej zameriavam na to, čo chcem dosiahnuť alebo na to, za čo som v živote vďačný. Zvyšná časť dňa je potom úplne celá lepšia, krajšia, produktívnejšia a navyše, netreba sa premáhať pri niektorých, menej príjemných činnostiach a bojovať so silou vôle.

Afirmácie mám napísané na papieri a vždy po ruke. Po prebudení si ich všetky prečítam a vyberiem jednu, ktorú si neskôr (v mysli alebo aj nahlas) opakujem. Zapájam pri tom svoju fantáziu a predstavivosť a vytváram si v mysli mentálne obrazy, zobrazujúce moje ciele, ako už splnené. Taktiež si vizualizujem predstavu svojho ideálneho dňa a snažím sa ho precítiť a vnímať, ako realitu.

S afirmáciami pokračujem aj neskôr a opakujem si ich hocikedy počas celého dňa.

Pre inšpiráciu prikladám aj veľmi dobré afirmácie z knihy Mela Gill- Meta Secret, ktoré si môžete stiahnuť po kliknutí na obrázok v pravo. Avšak odporúčam si vytvoriť aj iné, svoje vlastné afirmácie, ktoré budú prispôsobené podľa vašich okolností a potrieb.

 

Médiá (TV, knihy, podcasty, videá…)

Čo sa týka medií, s ktorými prichádzam pravidelne do kontaktu, som veľmi striktný a skutočne vyberavý. Ako som už písal vyššie: “svoju pozornosť a energiu venujem iba takým podnetom, ktoré sú v súlade s mojimi želanými cieľmi alebo prispievajú k celkovému zlepšeniu kvality môjho života.

 

Knihy vs. TV

To, že som vymenil televízor za knihy, bolo jedno z najlepších rozhodnutí v mojom živote a keby som vám mohol dať len jednu radu, ktorá dokáže zmeniť kvalitu vášho života, určite by znela: začnite čítať knihy! Knihy a televízor sú dve totálne rozdielne veci. Pri sledovaní televízie totiž ľudský mozog pracuje na úplne odlišnej úrovni, ako je tomu pri knihách. Fantázia, predstavivosť a tvorivosť idú bokom. Vytrácajú sa sny aj emócie. A aj keby bol obsah akokoľvek geniálny, časté sledovanie televízie v konečnom dôsledku otupuje, nehovoriac o podprahovom vnímaní, podvedomí, stupídnych reklamách a reláciách.

Navyše pri sledovaní televízii ide často-krát o náhodný výber kanálu, relácie alebo filmu, zatiaľčo pri knihách je výber cieľavedomý a dopredu naplánovaný.                                                                                

V knihách nájdeme odpovede na takmer všetky naše otázky alebo problémy. Či už chceme zarábať viac peňazí, vyriešiť problémy vo vzťahu, vylepšiť si svoje komunikačné schopnosti, vysekať na bruchu six-pack alebo nájsť pokoj v duši.

Okrem toho, ani také čítanie noviel, poviedok, románov, beletrie, filozofie, či dokonca sci-fi románov taktiež nemusí byť úplne na škodu. Popri už vyššie spomínanej fantázii, predstavivosti a tvorivosti sa rozvíja nielen slovná zásoba, ale aj schopnosť samostatného uvažovania. Navyše, ak si niečo podobné prečítate večer, pred spaním, môže to prispieť k celkovému pocitu oddýchnutia a navodiť stav odpočinku. To môže výrazne urýchliť proces zaspávania a vylepšiť kvalitu spánku.

Musím ešte podotknúť, že najlepšie knihy, ktoré som vo svojom živote čítal, sú desiatky rokov staré a pochádzajú (prekvapujúco) z kežmarskej knižnice. Dnešná spoločnosť a život jednotlivcov fungujú na úplne iných princípoch a hodnotách, ako tomu bolo v minulosti a v knihách je to rozhodne poznať.

 

Podcasty a audioknihy

Čo sa týka podcastov a audiokníh, musím uznať, že je to skvelý spôsob, ako vhodne a efektívne využiť neproduktívny čas, strávený napr. pri cestovaní autom alebo pri príprave jedla v domácnosti. Dnes je už výber naozaj bohatý a každý si určite príde na svoje. Za seba spomeniem iba celosvetovo najpopulárnejší podcast Tima Ferrisa a slovenský podcast môjho veľkého zdroja inšpirácie Vlada Zlatoša.

 

Videá

Videá využívam často, najmä, ako súčasť mojej prípravy pred tréningom. Známy slovenský športovec, fitness tréner a autor publikácií Boris “Valihora” Prekop, raz uviedol na svojej stránke niečo v zmysle: Už len z toho, že sleduješ tréningové videá, ti rastú svaly. Vtedy som si to skutočne zobral k srdcu a ešte aj dnes si stále rovnako myslím, že má pravdu. Videá sú skvelým zdrojom inšpirácie, motivácie a poznania. Preto si pred tréningom neustále pozerám inštruktážne a motivačné tréningové videá, a vďaka tomu, rastie nielen energia na tréning a objem svalov, ale aj úroveň poznania a kvalita prevedenia cvikov.

Navyše Youtube, platením za videá, spôsobil vo svete revolúciu. Návody, postupy, inštrukcie, workshopy a všelijaké know-how z rôznych oblastí sa stávali čoraz rozsiahlejšími a dnes sú v okamihu dostupné pre hocikoho s pripojením na internet. Vďaka kanálu Youtube môže mať každý pohodlný prístup k špičkovým informáciám, nielen od profesionálov a odborníkov z danej oblasti, ale aj od užívateľov, prekonávajúcich stanovené limity. Vďaka kanálu Youtube môže byť každý tým, kým chce: umelcom, tanečníkom, mechanikom, športovcom, zabávačom, programátorom… Tak prečo potom míňať čas na sledovanie blbostí?

Okrem toho si pri svojich ranných rituáloch rád kŕmim podvedomie videami typu “Advice From The Most Successful People On The Planet” a nastavím si spôsob uvažovania na úroveň najúspešnejších a najproduktívnejších ľudí na tejto planéte.

 

Výsledok?

Odvety, čo som si začínal uvedomovať skutočnú silu podvedomia, som si splnil veľké množstvo cieľov. Cítim sa byť top fit- v top forme, práca ma baví, v hlave mám jasno, disciplínu mám z ocele, som pánom svojho života, celý deň mám množstvo energie, pozitívnu náladu a plnú hlavu snov a plánov. Ráno vstávam bez budíka, viem akým smerom vedie moja cesta, na čom chcem pracovať, čo chcem dosiahnuť a čo zlepšiť.

Samozrejme, že ešte nie som na konci a ešte stále mám čo zlepšovať. Stále mám množstvo nesplnených cieľov a ešte dlhú cestu pred sebou. A určite, že za všetky pozitívne zmeny v mojom živote nemôže len sila podvedomia, ale z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že takto je to 1 000 000 krát lepšie.

Náhodné podnety vytvorené niekým iným už na mňa nevplývajú. Reklamy, dogmy a zabehnuté kultúrne zvyky na mňa nemajú dosah. Netrápim sa tým, čo nedokážem zmeniť, ale sústredím sa na to, čo môžem a čo chcem zlepšiť.

 

Na záver ešte pridám krátku video animáciu, ktorá obsahuje rozsiahlejšie informácie ohľadom sily podvedomia a rôzne princípy, ktorými sa dá vhodne a cielene preprogramovať. Písal som o tom aj v predchádzajúcom článku- Vymyte si svoj mozog!!! (#1- sila podvedomia).

Ak sa vám článok alebo video páčili- zdieľajte, lajkujte, komentujte a nezabudnite sa prihlásiť na odber nových článkov.

Ak máte svoje vlastné, resp. iné metódy, techniky, tipy, triky alebo rady, o ktoré by ste sa radi podelili, môžete tak urobiť v komentári pod článkom alebo napísať svoj vlastný článok. Taktiež poteší akýkoľvek názor alebo spätná väzba k článku.  S pozdravom Ivan

  • Posledné príspevky
Podrobnosti o autorovi

Zakladateľ tohto blogu a Youtube kanálu s rovnomenným názvom. Medzi moje najväčšie vášne patrí čítanie kníh, rôzna kreatívna tvorba, pohyb v akejkoľvek forme a nikde nekončiaci sebarozvoj. Viac informácií o mne nájdete v hociktorom mojom poste.

Ak sa Vám tento príspevok páčil, zdieľajte ho s vašimi priateľmi:
error0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.