Robert Kiyosaki- Bohatý otec, chudobný otec

Hoci je kniha Bohatý otec, chudobný otec už vyše 20 rokov stará, a niektoré z rád Roberta Kyiosakiho sú už v praxi nepoužiteľné, mnohé z myšlienok a princípov však ostávajú stále rovnako aktuálne, ako tomu bolo kedysi.

Napriek tomu, že ju mnohí označujú za”finančnú bibliu“, alebo akési “povinné čítanie pre podnikaniachtivých”, táto kniha neponúka žiadne super tajné návody a postupy, ako rýchlo a overene zbohatnúť. Práve naopak. Prichádza s ľahkým príbehom, dávkou motivácie a všeobecnými princípmi, ktoré by mal ovládať asi každý dospelý človek so základnou úrovňou vzdelania a istým stupňom sebareflexie.

Ako to však Kyiosaki správne vystihol, problémom ale často býva (ešte stále aj v dnešnej dobe) nesprávne finančné vzdelanie a nevhodne nastavený školský systém.

Školstvo v skutočnosti bráni rozvoju tvorivosti. Školy boli uspôsobené tak, aby produkovali dobrých zamestnancov, nie zamestnávateľov. (Robert Kyiosaki)

Množstvo ľudí sa o hospodárení s peniazmi učí od svojich rodičov. Lenže pokiaľ rodičia nepatria medzi mimoriadne bohatých a finančne vzdelaných ľudí, s najväčšou pravdepodobnosťou budú svoje deti učiť to, ako sa stať chudobným. Nie pre to, že by ich nemali radi, ale preto, že to ináč ani nevedia.

Druhým problémom finančnej gramotnosti je podľa Kyiosakiho to, že sa nevyučuje na školách. Na školách sa vyučuje to, ako pracovať pre peniaze. (To už samozrejme nie je až také aktuálne, ako tomu bolo kedysi. Na stredných školách vznikajú neustále nové a nové študijné odbory týkajúce sa obchodu a podnikania alebo im príbuzenské odbory, ktoré sa zaoberajú finančníctvom, bankovníctvom, investovaním a pod. Ale určite je ešte stále čo zlepšovať :D.)

Kto chce byť ale finančne nezávislý, musí sa učiť od bohatých a úspešných ľudí. Kto bohatého otca nemá, môže sa učiť od Kyiosakiho.

Kyiosaki v knihe, na základe prehľadného porovnávania myšlienok, názorov a postojov “svojich dvoch otcov” (svojho vlastného otca a otca svojho kamaráta), jasne a zreteľne poukazuje na banálne omyly a nedostatky vyplývajúce z nerozvážneho investovania, okamžitého platenia výdavkov alebo nevhodného sporenia peňazí.

Takisto vyvracia mýtus, že vysoké príjmy automaticky znamenajú hojnosť, spochybňuje predstavu o dome ako o majetkovej hodnote, jednoznačne vysvetľuje rozdiel medzi aktívom a pasívom, poukazuje na zbytočný strach z prekážok, vyzdvihuje príležitosti plynúce z rastúceho rizika, navádza k finančnej samostatnosti a rúca množstvo mylných všeobecných presvedčení a názorov.

Dej knihy prináša prostý príbeh o tom, ako sa malý Róbert Kyiosaki vo veku deviatich rokov rozhodol, že bude prijímať rady len od svojho bohatého otca (čiže od otca svojho kamaráta), hoci ten jeho biologický mal ukončené všetky stupne vzdelania. Učil sa od neho viac, ako 30 rokov a poznatky, ktoré mu opakovane podával zhrnul do 6 základných lekcií:

  1. Bohatí nepracujú pre peniaze.
  2. Prečo učiť finančnú gramotnosť?
  3. Starajte sa o seba
  4. História daní a sila spoločností
  5. Bohatí objavujú peniaze
  6. Pracujte kvôli vedomostiam, nie kvôli peniazom

Ak si myslíte, že to znie zaujímavo a chceli by ste vedieť viac, odporúčam zájsť do knižnice a knihu si požičať. Táto Kniha bola preložená do viac než 51 jazykov a predáva sa v 109 krajinách. Doteraz sa predali desiatky miliónov výtlačkov na celom svete a tento počet neustále narastá. Ďalšia z možností je pozrieť si nasledujúce video, v ktorom som v krátkosti zhrnul základné myšlienky a hlavnú pointu knihy.

Osobne som ale presvedčený o tom, že knihy spĺňajú aj iný účel ako len prenášať informácie a verím, že každý sa stáva tým, čo práve študuje. Knihy totiž veľmi výrazným spôsobom vplývajú na ľudského podvedomie, ktoré neskôr určuje tok väčšiny budúcich myšlienok.

Preto si myslím, že sa na pár minút denne oplatí siahnuť po takejto knihe a v krátkosti si pripomenúť to, čo nám chcel autor prostredníctvom nej povedať:

Nakoľko množstvo ľudí stále zápasí s chudobou, žije od výplaty do výplaty, “investuje” do pasív, bojí sa riskovať, zabúda na pasívny príjem, nerieši finančnú samostatnosť a robí neustále množstvo iných, tých istých, banálnych chýb, myslím si, že táto kniha by im mohla byť prínosom. Sám bohatého tatka nemám, sám zvyknem robiť chyby, sám potrebujem usmerňovať a sám sa musím učiť. Preto sám za seba, knihu môžem odporúčať.

Ak máte nejaké obľúbené knihy, metódy, techniky, tipy, triky alebo rady, o ktoré by ste sa radi podelili, môžete tak urobiť v komentári pod článkom alebo napísať svoj vlastný článok. Taktiež poteší akýkoľvek názor alebo spätná väzba k článku.
S pozdravom Ivan

  • Posledné príspevky
Podrobnosti o autorovi

Zakladateľ tohto blogu a Youtube kanálu s rovnomenným názvom. Medzi moje najväčšie vášne patrí čítanie kníh, rôzna kreatívna tvorba, pohyb v akejkoľvek forme a nikde nekončiaci sebarozvoj. Viac informácií o mne nájdete v hociktorom mojom poste.

Ak sa Vám tento príspevok páčil, zdieľajte ho s vašimi priateľmi:
error0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.