Toto je generácia Y

Niektorí nás nazývajú Generácia Y, iní nám zas hovoria Miléniové deti. Narodili sme sa a vyrastali začiatkom 80 a koncom 90 rokov minulého storočia. Naši rodičia pochádzajú z generácie X a tí, čo prišli po nás tvoria generáciu Z.

Ako každá generácia aj tá naša je niečím špecifická a náš život odzrkadľuje dobu, do ktorej sme sa narodili. S príchodom našej generácie prišla aj demokracia, kapitalizmus, plávajúce menové kurzy, Európsky menový systém, 1. osobný počítač a mnoho ďalších veľmi vplyvných zmien.

Naše detstvo bolo súčasťou výrazného technologického pokroku. Rástli sme spolu s digitálnymi technológiami a vyvíjali sa súčasne so sociálnymi médiami. Technológie máme proste v génoch. Teraz sme už dospelý a náš život je s nimi spätý viac, ako kedykoľvek predtým. Väčšina z nás vlastní počítač, laptop alebo smartfón. Ľahko prístupný internet sa stal hlavným zdrojom informácií, zábavy, pohodlnej komunikácie a pre mnohých aj hlavným zdrojom príjmov. Tvoríme podstatnú časť užívateľov sociálnych sietí, využívame instagram, zdieľame selfies, píšeme statusy, sledujeme messenger a naháňame “lajky”.

 

Bez technológií by sme to neboli my- generácia Y.
Bez technológií by sme to neboli my- generácia Y.

 

Charakteristiky sa síce môžu líšiť v závislosti od sociálneho a ekonomického stavu jednotlivých regiónov a aj keď sa to nedá úplne zovšeobecniť, stále máme isté dominantné črty, ktoré nás charakterizujú asi najviac.

Podľa prieskumov a štatistík sme generácia sebavedomých, netrpezlivých a samoľúbych mladých ľudí, závislých na moderných technológiách, ktorí majú dobré vzťahy s rodičmi. Okrem toho radi cestujeme, menej radšej  pracujeme, nechceme sa viazať,  preferujme zážitky pred tovarom a kladieme dôraz na značky, ktoré budujú našu identitu.

Na niekoho to možno sedí presne, na niekoho zase menej. Pravdou ale ostáva, že bez technológií by sme to neboli my.

 

Čo to celé znamená?

Zmenili sa okolnosti, zmenili sa vymoženosti, zmenili sa podmienky.

V porovnaní s predchádzajúcimi generáciami sme diametrálne odlišný. Vidiecký život nahradil mestský ruch, manuálnu prácu ťukanie do klávesnice, otvorili sa nám hranice, zlepšil prístup k informáciám, vzrástol počet poznatkov, rozsah komunikačných kanálov, posilnila sloboda prejavu, príležitosť tvorby a pribudli možnosti zdieľania. Prehĺbili sa však aj sociálne rozdiely, pomery v držbe súkromného majetku, či úroveň intelektuálnych a pohybových zručností.

Čo je však pre túto generáciu mimoriadne príznačné je možnosť voľby, ktorá sa naskytá v každom okamihu nášho života. V porovnaní s predchádzajúcimi generáciami, tak ide o skutočne výnimočnú a neobyčajne vzácnu príležitosť budovať si svoj život, podľa vlastných predstáv a snov.

Písmeno Y sa v tomto prípade vníma skôr ako symbol, ktorý predstavuje rázcestie a možnosť voľby vlastnej cesty.

 

Každý z nás má na výber...
Každý z nás má na výber.

 

Môžno, že nie každý z nás sa narodil do úplne ideálnych a celkom bezchybných podmienok. Dnes sme však už ale vo svojom najproduktívnejšom veku, kedy sami preberáme zodpovednosť za svoje činy a tvoríme budúcnosť nielen samým sebe, ale aj svojím blízkym, celej planéte a nasledujúcim generáciám, ktoré prídu po nás.

Prišli sme súčasne na tento svet, spoločne, v jednom období, aby sme tu prežili svoj život a zanechali po sebe nejaký odkaz. Ibaže každý trošku inde a každý trošku iný. Vek Zeme je možno 4,5 miliardy rokov a niečo má ešte pred sebou. Vo vesmíre sa nachádzajú miliardy planét, miliardy galaxií, zrejme aj kvantum vyspelých civilizácií, ale náš život sa odohráva práve tu a práve teraz.

Spája nás toho viac, než si možno uvedomujeme. Príchod sme si sami nevybrali, ale môžeme si vybrať teraz. Každý z nás má na výber akou pôjde cestou a ako prežije svoj život.

Tak prečo potom nevyužiť túto príležitosť naplno?