Ako začať investovať – POLOPATE

 

…cudzie meny, investície do úverov, akcie, dlhopisy, komodity, drahé kovy, nehnuteľnosti, pozemky, veterány , umelecké diela, kryptomeny, podielové fondy, etf-ka, futures, opcie… Kto sa v tom má vyznať?

Každý jeden z nás, pretože toto utvára “ľudský” svet do tej podoby, v ktorej žijeme. Ale kto sa v tom vyzná naozaj? V tomto všetkom naozaj nikto. Či chceš alebo nechceš, investovať už investuješ len tým, akú držíš menu v peňaženke alebo na účte. Tým, akú máš banku, tým, v akých nehnuteľnostiach sa pohybuješ a samozrejme, ako míňaš peniaze.

Ak čítaš tento článok, pravdepodobne rozumieš PREČO investovať. Pre pripomenutie alebo pre tých, ktorí sem zablúdili náhodou, poďme si to ujasniť, pretože na Slovensku je to stále tabu.

 

Prečo vlastne začať

Samotné investovanie je odpoveďou prečo bohatí bohatnú a chudobní naopak. S peniazmi sa dajú robiť len dve veci – buď  ich použijete na spotrebu alebo investujete. Bohatí bohatnú, lebo peniaze premieňajú na majetok, ktorého hodnota rastie – to je polovica príbehu. Tá druhá – chudobní sú chudobnejší, pretože mimo toho, že im je to jedno, nekontrolujú si výdavky a príjmy. Takto sa pozerajú iba na peniaze. V lepšom prípade šetria, v bežnom prípade žijú od výplaty do výplaty a v tom najhoršom žijú na dlh. Všeobecne v postkomunistickej Európe je finančná gramotnosť minimálna. Ľudia vnímajú iba peniaze a kapitálový trh je pre väčšinu stále extrémne cudzí. Zlaté časy skončili už pred desiatkami rokov, čiže peniaze nie sú kryté zlatom a následne začalo najšialenejšie zadlžovanie ľudí, štátov, firiem medzi sebou v histórii.

Na svete je kopa rôznych závislosti a jedna z najväčších je VÝPLATA. Existuje mýtus a ako malý chlapec som mu veril, že ten pán a tá pani dobre zarába, tí sú bohatí… Hlúposť, poznám naozaj mnoho ľudí, ktorí zarábajú cez priemernú mesačnú mzdu a pritom nemajú ani ň, iba dlhy. Poznám ľudí, ktorí zarábajú dvoj-trojnásobok priemernej mzdy a sú na tom rovnako. Tvoj majetok je obrazom toho, koľko si investoval a nie koľko si zarobil. Veľa ľudí súdi bohatstvo podľa toho, v čom sa kto vozí, čo má kto oblečené, ale to sú naozaj primitívne hodnoty, ktoré nemajú s bohatstvom či už vnútorným alebo majetným nič spoločné. Prosím toto si uvedom ešte raz – tvoj majetok je odrazom investícií, nie mesačnej výplaty a tým ako sa niekto prezentuje. Píšem to, aby som podnietil každého z vás, komu idú oči po týchto riadkoch, aby začal papier, ktorému ľudstvo verí že má hodnotu, premieňať na niečo, čo ju skutočne má, dlhodobo bude mať a bude narastať. Majetní ľudia sú zároveň časovo slobodní, prečo? Lebo ich majetok, keď sa zobrazí na peniaze rastie rýchlejšie na hodnote, ako rastie inflácia, čiže rýchlejšie bohatnú, ako peniaze strácajú hodnotu. Priemerná inflácia je okolo 2,5 %. Pokiaľ máme produkt, ktorý robí 10 %, čistý zisk je 7,5 % (-dane), jednoduché. Pokiaľ ale ľudia nepochopia, že ich nasporené peniaze nie sú vôbec v bezpečí doma alebo v banke, minimálne kvôli inflácii, tak sa nepohneme z miesta. Je to naozaj dôležité si uvedomiť.

S rozumným názorom sa stretávam výnimočne. Buď je pre niekoho nonsens investovať, lebo žije tu a teraz a zajtra pre neho neexistuje alebo druhý – hlavne úspešní podnikatelia, ktorí majú veľký príjem a majú pocit, že sa ich to netýka – že je to zbytočné. Veď peňazí majú dosť. Prvý extrém si každý musí vyriešiť sám. Druhý – investovanie nie je o zarábaní peňazí, ale o budovaní  majetku/hodnoty, ktorá nám až po investičnom procese prinesie stabilný príjem, ktorý bude porážať stratu peňazí a bude v čase narastať v rozumnom pomere k riziku. Za rozumnejší názor beriem, pokiaľ sa niekto bojí, že o to príde – tam je to len o nedostatku informácii na čom sa dá jednoducho popracovať.

Napadol mi jeden argument, ktorý často dostávam od staršej generácie a je to téma dôchodky. Veľmi to zostručním. Buďme realisti, dôchodky sú 300-400 eur. Po prvé – tým, že sme si zastropovali vek odchodu na 64 rokov a už teraz si sociálna poisťovňa požičiava miliardu ročne, nečakajte, že budú rásť. Po druhé –  300-400 mesačne, prežiť sa to možno dá alebo nie za 20 alebo za 40 rokov, keď inflácia zožerie polovicu hodnoty. Možno príde rovnaká suma, ale namiesto zaplatenia nájmu za 300 eur zaplatíte napríklad jednu plnú nadrž alebo jeden väčší nákup, lebo všetko bude drahšie. Tým by som to viac nerozmazával, logika nepustí. Inflácia je jav, ktorý je nevyvrátiteľný a pokiaľ si myslíš, že štát bude dbať na občana, negratulujem, lebo žiješ v utópii. Myslieť na dekády dopredu a vidieť storočia späť – to všetko sa dá, len si treba pripustiť realitu a neklamať samého seba. Inflácia, časová voľnosť a možnosť pasívneho príjmu, ochrana majetku, čiže nebudem chudobnieť, reálna možnosť zhodnotenia, čiže bohatnutie.

Ujasnili sme si v pár bodoch, PREČO a teraz k jadru, AKO:

 

Ako začať investovať

Na začiatku investovania je pred tebou celý svet – takú slobodu výberu má človek v máločom, ale pri investovaní je to tak. Ako začať investovať… Každý z vás je v jedinečnom postavení v živote, čo sa odzrkadľuje na budúcom investovaní. Najdôležitejšie sú dve veci – váš vek a vaša schopnosť manažovať strach a chamtivosť. Treťoradý je kapitál. Mladý človek bez disciplíny s pol miliónom skončí všelijako. Mladý človek s disciplínou so 100 alebo 200 eur mesačne navyše, keď začne hneď ako bude zarábať (mám 23, začal som v 20-tich rokoch), tak v päťdesiatke jeho majetok sa bude rátať v státisícoch. Takže áno, ideme po lopate – dôležite je vôbec začať, lebo každý rok vám utečie 8, 9, 10 a viac % zisku. Paranoidnejší ľudia v tom vidia obchodný ťah, našťastie je to matematicky overiteľné. Realita je taká, že naozaj čím skôr začneš, tým skôr skončíš. Pozerajme sa na veci jednoducho. Matematika nepustí – investovať 100 eur 30 rokov prinesie väčší zisk, ako investovať 500 eur 15 rokov do rovnakého produktu. To je viac než na zamyslenie. Čas ma najväčšiu hodnotu, preto čím skôr začnete, tým skôr… Niekto si povie rok, dva, tri  počkám… Na dlhodobom horizonte, ale prichádzate o mnohé tisíce. Prvé roky to nie je také očividné, ale povedzme 15 rokov budete investovať, dostanete sa na majetok 100 000 a ďalší rok vám urobia 10 % – to je 10 000, ktoré ak by ste začali o rok neskôr, už nemáte. Motivovať k investovaniu ľudí v našej krajne je tvrdý oriešok, ale fakty a čísla nepustia. Nehrajme sa na finančných guru, ktorí idú časovať trh a začnú za rok, “keď to bude lacnejšie”. Investovanie nie je o zarábaní peňazí, ale o budovaní majetku a ten sa tvorí časom, nechajte nech urobí prácu za nás.

Neexituje všeobecný vzorec stratégie na to, ako skvelo investovať. Sú určité všeobecné body, ktoré keď človek dodrží, je bližšie k úspechu ako bez nich. Niekto má cieľ udržať hodnotu majetku, niekto má cieľ z daného majetku poberať len zisk bez spotreby istiny, niekto kto začína od nuly ako ja má cieľ vybudovať majetok. 95 % ľudí má ciel budovať/zhodnotiť.

 

Likvidita, výnos, riziko

Veľa ľudí sa ma pýta, koľko som zarobil, ale nikto sa ma neopýta, aké riziko som bol ochotný podstúpiť. Tu spomeniem známy investičný trojuholník – likvidita, výnos, riziko. Likvidita je jasná vec – pokiaľ je niečo tvoje, môžeš to predať kedykoľvek. Riziko sa definuje najťažšie. Pre každého to slovo má iný význam. Logicky čím väčšie riziko, tým väčší zisk (podľa tabuliek, ktoré tiež nie sú bez chyby). Tu sa dívame na finančné pomery a vek klienta.

Diverzifikácia = rozloženie rizika. Priznám sa, že na začiatku som robil tú chybu, že som extrémne rozkladal riziko a pripravoval sa o zisk. Dnes však rozumiem, že moja najväčšia diverzifikácia je môj dlhodobý investičný horizont, preto investujem prioritne do akcií. Diverzifikácia je samostatná kapitola, nejdem do nej hlboko, je však dôležité ju spomenúť. V skratke – pokiaľ extrémne diverzifikujete, neviete čo robíte, pokiaľ nediverzifikujete vôbec, rovnako. Ide o to nájsť kompromis medzi investičným horizontom, vašou PSYCHIKOU a voľným kapitálom.

Výnos

Cieľom je dlhodobo budovať majetok pre ľudí v produktívnom veku a pre ľudí s majetkom, poväčšine starších klientov, a vyplácať im zisk z majetku. Taká je normálna prax vo vyspelých krajinách vyše sto rokov. Tu však privátne bakovníctvo je pojem, ktorý si každý viaže s miliónmi a viac. Možnosti sú otvorené však už aj od malých súm. Uvediem pár príkladov, aké možnosti existujú, lebo tých kombinácií, ako sa hrať s kapitálom, je veľké množstvo.

 

Cieľ budovanie majetku:

+-25 rokov, príjem 700 eur mesačne, voľný mesačný cash 100 eur, 50 bokom cash, 50 mesačne do akciových ETF cca 7% p.a. (horizont 15 a viac rokov). Nedovolím  klientom investovať všetok voľný kapitál, pretože tam vidím ja osobne najväčšie riziko do budúcna.

Výsledok po 15 rokoch = vložená suma/zisk 9000/6729    spolu = 15729

Výsledok po 30 rokoch = vložená suma/zisk 18000/41127  spolu = 59127

 

Cieľ budovanie majetku:

+-25 rokov, príjem 1600 eur mesačne, voľný mesačný cash 400 eur, 150 bokom cash, 200 mesačne do aktívne riadeného akciového portfólia cca 12% p.a.  (horizont 15 a viac rokov), 50 mesačne zlato, kumulovanie kapitálu v prípade straty zamestnania alebo v dobách recesie, možnosť preinvestovať objem zo zlata do akcií.

Výsledok po 15 rokoch (rátané s 11% zhodnotením) = vložená suma/zisk 36000/53360  spolu = 89360

Výsledok po 30 rokoch (rátane s 11% zhodnotením) = vložená suma/zisk 72000/444900 spolu = 516900

Tu je pekne vidieť vyše 400 000 eurový rozdiel medzi 15 a 30 ročným horizontom. 8.div  sveta, zložený úrok je téma na ďalšie dlhé riadky…

 

Cieľ budovanie majetku:

+-25 ročný príjem 1600, voľný  mesačný cash 400 a jednorazová investícia 15 000. S 15K sa dá už “hrať” buď to na defenzívu do zlata alebo ofenzívu do akcií, i keď v aktuálnej situácii by som to rozložil skôr strednou cestou korporátnych dlhopisov, ktoré stabilne vyplácajú cca 7% až 8% percent ročne. Čiže mesačná renta okolo 120 eur buď reinvestícia do akcií alebo zber kapitálu na alternatívne spôsoby investovania.  (horizont 15 a viac rokov). Je ťažšie vypočítať výsledok, záleží to na klientovi, ako by mu to najviac vyhovovalo. Na 15 a 30 ročnom horizonte by sme sa však určite dostali nad minulé výsledky, čo sú o príklad vyššie.

 

Cieľ budovanie majetku:

+-50 ročný pár príjem spolu 1000, voľný mesačný cash 100 eur mesačne, extrémne konzervatívny dlhopisov a zložka 50 mesačne poprípade zlato. V prípade, že by sa pár rozhodol a hlavne predtým pochopil všetko, tak dalo by sa začať z etf plus dlhopisy a postupne ako by roky plynuli etfka akciové odpredávať a portfólio pripraviť na postupné poberanie renty.

 

Cieľ budovanie majetku:

+-50ročný príjem 1600 voľný cash mesačne 400, 150 bokom cash, 100 mesačne akciové porfólio cca 12% p.a., 100 mesačne dlhopisový 7%, 50 mesačne zlato (horizont 15 rokov), priemerný výnos 8 % na 15 rokoch vložené 45000, zisk 40000 dokopy 85 000 z toho renta ku dôchodku + 500 eur mesačne príjemný bonus.

 

Cieľ finančný dôchodok:

Príjem 0, ale zdedíte 100K, tak môžete ísť na 650 eurový dôchodok doživotne hneď zajtra. Sú aj takí klienti. Finančný dôchodok je už tá odmena za roky vytrvalosti a energie, ktorá sa do celého procesu vložila. Z môjho pohľadu – samozrejme sú ľudia, ktorí buď budujú biznis od 15 rokov alebo sú športovci, umelci a majú veľký cash, tak zaslúžene môžu rentovať ihneď. Pani s dvomi deťmi bez muža v domácnosti, ktorá zarobí 600 a mesačne ušetrí 50 eur bude inak vnímať riziko, ako mladý chalan bez záväzkov so 600 mesačne a s voľnou 50. Vždy sa dá nájsť riešenie na mieru pre daného klienta. Dané príklady sú na hrubo, ako to približne vyzerá a dá sa z toho vyčítať, aké možnosti využívam ja a môže ktokoľvek s voľným kapitálom. Na Slovensku chýbalo aktívne riadené portfólio akcii od takto nízkej sumy. Veľa ľudí chce akcie a skončí v etfkách, pritom aktívne riadene portfólio existuje a je škoda hlavne pre mladých nevyužiť ten dlhodobý horizont a výsledky nad priemerom trhu.

Veľa ľudí pod investíciami vidí kupovanie domov, bytov, pozemkov a ich prenájom alebo ďalší predaj – to už by som radil ako podnikanie. Určite biznis s nehnuteľnosťami je skvelý, ale s malými sumami nemysliteľný pre väčšinu populácie ako prvé kroky v investovaní. Veľmi často sú akcie spomenuté v budovaní majetku, na tomto grafe za posledných vyše 200 rokov je odpoveď.

Peniaze strácajú  hodnotu, zlato drží hodnotu, dlhopisy niečo málo zarobia a akcie majú najväčšie zhodnotenie – tam nie je čo špekulovať. Najbohatší ľudia sveta – ich bohatstvo nie je to obrovské číslo na účte, ale hodnota ich majetku a väčšinu tvoria akcie – to stojí viac ako za zamyslenie, kde skutočne vzniká hodnota, ktorá sa generuje a dedí.

 

Záver

Peniaze reálne NEMAJÚ hodnotu, ale mať desať kíl zlata a vlastniť tri firmy znie celkom majetne. Mať na účte mnoho tisíc a dať ich na terminovaný vklad vám však neprinesie nič. Inflácia je hlavný hnací motor PREČO investovať. Keď premením peniaze na majetok, jedna vec – neostanem chudobný, druhá – s väčšou pravdepodobnosťou zbohatnem, ako keby to neurobím. Neinvestovať automaticky prináša istú každoročnú STRATU hodnoty vašich nasporených peňazí. Neinvestovať je najväčšia INVESTIČNÁ CHYBA. Ja osobne nerozumiem jednej veci, ktorú vidím v okolí. Národ úpenlivo pracuje dlhé roky, ľudia zarobia naozaj krásne peniaze, obetujú čas, energiu, zdravie a potom úplne bez rozmyslu tie roky práce minú na ľahkovážne účely. Myslím si, že minimálne rovnaká energia, aká bola vynaložená na zarobenie, by mala byť vynaložená aj na správu peňazí a majetku.

Hodnota sa stráca, keď robíte niečo čomu nerozumiete. Možností je “nekonečno”. Niekto si myslí, že sa finančný svet zrúti a nakupuje iba zlato, niekto buduje svet na kryptomenách a niekto buduje majetok na akciách. Niekto tvrdí, že je veľká akciová bublina, niekto zase dokáže nájsť podhodnotené akcie.

Mám pár % v zlate aj v krypto, ale pre mňa zlato a krypto nie je investícia, ale špekulácia. 3/4 portfólia bude najbližšie desaťročia u mňa prevládať akciová zložka skrz všetky krízy a recesie. Presvedčený som o tom na základe mnohých kníh, ktoré som si na danú tému prelúskal. Nesmierne sa teším, čo prinesie budúcnosť.

Téma, o ktorej by sa dalo polemizovať dlhé hodiny. Na jednom sa však všetky strany zhodnú – držať hotovosť dlhodobo je to NAJKRITICKEJŠIE rozhodnutie.

Za všetky  názory vopred ďakujem a v prípade akýchkoľvek otázok FB: Jakub Juščák.

Ak Vás tento článok zaujal môžete prejsť na jeho pokračovanie klinkutím na odkaz – Ako začať investovať – POLOPATE II.

Nič uvedené v tomto texte nie je písane ako investičné poradenstvo. Pred každou investíciou musí prejsť klient podrobnou analýzou a musí byť poučený o rizikách spojených s investíciou.

 

3 komentáre na “Ako začať investovať – POLOPATE

 1. Ľubomír Rusnák Odpovedať

  Máte aspoň všeobecný prehľad kde vkladáte financie? ☺️

  V tomto článku ho nájdete 👍

  Odporúčam pre tých, ktorý chcú investovať, ale nevedia ako a kde začať.

 2. Jakub Jusack Odpovedať

  Ahoj.

  napíšem ti zoznam kníhe ktore som čítal alebo z vačšej časti sa chystá mešte čítať skrz biznis , mind set a investovanie samozrejme.

  Prvé knihy boli od Roberta Kiyosaki – rich dad poor dad / Cash flow kvadrant
  dalej T.Harv Eker – Jak myslí milionári

  Daniel Gladiš – Akciove investovanie / Naučte se investovat

  Zuzana Karpinska a Denisa Kmecova – Koučovanie podla pyramídy

  Miroslav Foret – Marketingový pruzkum

  Robert Heilbrone – The Worldly Philosophers

  Alexander Elder – Trading for a living

  Benjamin Graham – Intelligent Investor

  Benjamin Graham a David Doss – Security Analysis

  Timothy F. Geithner – stress test

  Warren Buffet – Snow ball / The Essays of Warren Buffett

  Marry Buffett – Buffetologie / Nová Buffetologie / Stock Porfolio

  Jack Bogle – The Clash of the Cultures / The little book od common sense inves

  Howard Marks – The most important thing illuminated

  Arthur Lewis – take on the street

  napoleon hill- mysli a zbohatni

  Verím že budeš mať z čoho čerpať dlhé obdobie 🙂 je to tak tretia zoznamu sám mam toho ešte dosť pred sebou. Prax je však najlepši učitel (Y)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.