Ako začať investovať – POLOPATE II.

Dnes menej zovšeobecňovania, ale poviem Vám môj názor na konkrétne investície podrobnejšie.

 

V minulej časti

V minulej časti sme si rozobrali, prečo je vôbec dôležité začať investovať, aký mám názor na dôchodky ako mladý človek, ale aj to, že inflácia je hnací motor a prečo sa nad tým oplatí viac ako len rozmýšľať. Na konci článku som uviedol niekoľko reálnych príkladov z praxe s konkrétnymi číslami. Preto ak ste si otvorili tento článok, pre úplne pochopenie odporúčam prečítať si prvú časť – Ako začať investovať – POLOPATE.

 

Na začiatok pár čísel

Na začiatok pár čísel, ktoré stoja za zamyslenie. Slovenské domácnosti držia približne 60% svojich peňazí v hotovosti alebo na bežných účtoch. Priemerná držba akcií v rozvinutých krajinách je okolo 25% a u nás to nie je ani jedno celé percento. Slováci majú dokopy najväčšiu investovanú sumu v “Náš Prvý Realitný Fond” (on nie je náš, on sa len tak volá :D). Aktuálna hodnota uložená v ňom je vyše 760 miliónov eur. Slováci ročne investujú do podielových fondov približne viac ako 400 miliónov eur a aktuálne majú v podielových fondoch približne cez 9 miliárd eur… A naposledy, Slováci majú na BEŽNÝCH ÚČTOCH približne 35 miliárd eur, čiže kvôli INFLÁCII ročne prichádzajú pri 2% o 700 miliónov eur na kúpnej sile.

Pred tým, ako sa plesknem po čele, vysvetlím Vám, prečo to tak je a pozrieme si možnosti na trhu, ktoré máme:
Najskôr si rozdelíme to, čo má veľa ľudí pomiešané: INVESTOVANIE a TRADING – to sú dve veľmi odlišné činnosti.

INVESTOVANIE je na obdobie rokov a dekád a TRADING sú obchody, ktoré sa realizujú v rámci hodín, dní, týždňov, maximálne mesiacov. Trading sa dá robiť samozrejme aj s aktívami, ktoré sa používajú na investovanie (komodity, akcie). Najčastejšie je však používaný na obchodovanie menových párov (forex), ale aj opcií a rôznych futures obchodov, s ktorými sa bežný smrteľník nemá šancu stretnúť, a keďže ja som investor a nerobím trading, túto tému prenechám kolegom, ktorí sú v tomto doma. My investori máme možnosti nasledovné:

 

Investičné možnosti

Zlato a iné kovy

Historicky sa dá o ňom básniť, je krásne a lákavé. Je to znak majetnosti, ale pozrime sa na fakty. Jednoznačne zlato do veľkého portfólia patrí. Má skvelé vlastnosti ako uchovávateľ hodnoty. Aktuálne keď toto píšem (september 2019) je zlato na 6-ročných maximách. V roku 2011 sme boli na najvyšších oceneniach ako zotrvačnosť sily chaosu po kríze. Veľa ľudí vníma zlato ako ochranu proti kríze, ale keď si pozrieme tie dve najväčšie za posledné roky (2000, 2008), tak si môžeme všimnúť, že cena v rokoch, kedy bol chaos na trhu, nejako výrazne nestúpala. V krátkosti – je to kvôli tomu, že sa z trhu vytráca počas krízy likvidita a tí najväčší hráči predávajú zlato, aby získali cash a nakúpili aktíva s oveľa väčšou pravdepodobnosťou zisku. Napríklad akcie firiem, ktoré sú vysoko podhodnotené a majú oveľa väčší potenciál na rast ako zlato, keď nastane upokojenie emócií, ktoré hýbu trhom.

Nájdu sa však tak zarytí zástupcovia zlata, ktorí si myslia, že sa svet, ako ho poznáme, zosype, peniaze stratia funkciu a tak kupujú zlato ako budúce platidlo. Avšak návrat k zlatému štandardu je z môjho pohľadu utópia. Nie som ekonóm, ale je to vysoko nereálne a pokiaľ by som mal celý život byť v strachu, že padne systém, že nastane totálna anarchia, tak potom by som si miesto krásneho života kopal “protijadrový” bunker. Áno, jednoznačne zažijem počas života mnoho svetových kríz, ale som presvedčený, že armagedon, ako niektorí konšpirátori opisujú radi, je vytrhnutý z reality. Verím že spoločná prosperita bude pre ľudí významnejšia ako totálne zničenie samých seba.

Spať k zlatu. Ja sám mám niekoľko desiatok gramov fyzického zlata, ktoré však plánujem pri správnej situácii odpredať a nakúpiť akcie. Zlato je investícia, na ktorej neprerobíte, ale ani nezarobíte. Zlato má plus v tom, že sa neplatí daň z výnosu. Milionári/miliardári majú vo svojom portfóliu maximálne do 20% zlata, čo je veľavravné. Jednoznačne, pokiaľ máte 90 rokov a máte ušetrené peniaze a nechcete, aby ich deti rozbili za mesiac, zlato je skvelá vec, ako darovať svojej rodine hodnotu, ktorá im prinesie ovocie aj za 10, 20, 30, 40… rokov, keď to bude treba. Pokiaľ máte však 20, 30, 40, 50 alebo 60 rokov, zlato by som zvolil ako doplnok, pokiaľ neviete, kam už dať peniaze. Vždy je to individuálne, od veku od peňazí, od psychiky investora, ale zlato ešte z nikoho neurobilo milionára. Okrem tých, čo ho ťažia. Skôr je to naopak, keď už má človek majetok vo väčších cifrách, potom zlato slúži k pokojnému spánku.

Máme oveľa drahšie kovy, ako je zlato, ktoré nejako verejnosť nevníma a ich výnosy sú úplne inde ako zlato, ale je to také tápanie na slepo. To, ktorý kov bude drahší, závisí od technológií, ktoré ich vyžadujú, a HLAVNE od dopytu a ponuky a z časti od úrokových sadzieb. V prípade veľkej chuti investora zarobiť na komoditách, cestu tu vidím v nákupe akcii ťažiarenských spoločností, ktoré sú v tom doma. Jednoduché, elegantné riešenie pre tých, ktorí by mali záujem o takýto doplnok v portfóliu. (Medzi drahšie kovy patria napr. paladium, platina, diamanty).

 

Kryptomeny

Blockchain je tak dôležitá technológia, že už tu bude s nami na veky. So samotnými kryptomenami je to už zamotanejšie. Je to pre mnohých nehmatateľné, má to len niekoľkoročnú históriu a aj tak na tom strašne dobre pár ľudí zarobilo. Je to psychologická páka, ako sa patrí. Ja si myslím, že to nájde svoje využitie vo svete, avšak po veľkých reguláciách a daňových škrtoch, ktoré už vidieť v USA (i keď myslím si, že si to rýchlo rozmyslia). U nás to tiež nie je ružové, i keď po pravde k oficiálnemu zneniu zákona, ako zdaniť krypto je umenie sa dostať. Uvidíme, ako samotní ťažiari, ktorí udržujú celú sieť funkčnú búdu po halvingoch (za vyťaženie bloku menšia odmena), fungovať a aké budú mať náklady do budúcna kvôli daniam. Akú to nájde využiteľnosť v reálnom živote a ako sa bude rozrastať samotná sieť. Myslím si, že konkrétne Bitcoin má to najťažšie za sebou, pri altcoinoch som o niečo viac skeptický.

Bitcoin tu je 10 rokov a aj keď má pred sebou dlhú cestu, beriem to ako príležitosť, keď sa na to pozriem čisto špekulatívne. Bitcoin má priemerný ročný nárast 65% za posledných 8 rokov, čo nie je na zahodenie, povedzme si otvorene. Ako mam pár gramov zlata, mám nakúpených aj pár desatín Bitcoinu čisto z rýdzej špekulácie. Zlato a Kryptomeny nemajú v mojom portfóliu ani pätinový podiel dokopy. Je to dôležité podotknúť, pretože naozaj na tomto nestaviam svoju budúcnosť, ani sa o to neopieram. Avšak keď máte vyskladané pevné portfólio a chcete si vystreliť z kopýtka, tak si myslím, že keď riskovať tak poriadne. Veď stratiť môžem iba 100%, ale zisk je neobmedzený. Toto má od investovania na míle ďaleko alebo skôr svetelné roky !!!!!!!! Určite sa nehanbím za to, že mám nejakú korunu v tom, ale prosím vás, nemýľme si investovanie a špekulovanie.

Zhrnutie:

Myslím si, že Bitcoin má najbližší rok, dva, tri, štyri, päť bližšie ku svojim maximám ako ku nule a tiež, čo je dôležité podotknúť z mojej strany: určite ani zlato, ani bitcoin by som nevnímal ako ochranu proti prepadom na kapitálovom trhu. Keď sa vytratí likvidita z trhu, tak väčšine aktívam padá trhová hodnota, lebo sa znižuje prudko dopyt. Mal som potrebu toto rozobrať hlbšie, lebo veľa ľudí sa díva na veci čierno-bielo. Niekoľko rovesníkov je v kryptomenách “ALL-IN” a niektorí zase hovoria, že digitálna mena predsa nemôže fungovať a namiesto toho, aby otvorili myseľ, argumentujú, že nemôže existovať niečo, čo už existuje. V dnešnej dobe väčšina Fiat mien ako dolár, euro, libra atď., sú už len v elektronickej podobe, preto som sa snažil uchopiť túto príležitosť rozumnou strednou cestou.

 

P2P pôžičky

Pomerne krásne výnosy, približne 10% priemerná ročná návratnosť, veľmi orientačne však berte toto číslo. Vy ako osoba máte peniaze, požičiate cez spoločnosť a ľudia Vám ich splácajú s určitým úrokom. Ale veľké ALE… Je pravda, že samotné spoločnosti ručia, že odkúpia od vás dlh pokiaľ ho niekto nespláca, avšak nikto neručí za tie spoločnosti (platformy). Rovnako tak mi príde podozrivé, prečo tí ľudia, čo chcú požičať, nejdú do banky, kde požičajú za nižšie úroky? Pravdepodobne preto, lebo majú zlý status v splácaní a tá banka im proste nepožičia. Ďalej viem na čo používajú naši Slováci peniaze z úverov, v 99% prípadoch na krátkodobé výstrelky ich fantázie a na tieto “blbosti” národa odmietam zarábať. Radšej podporím kúpou akcie firmu, ktorá má potenciál robiť veľké veci pre spoločnosť. Ja viem, že kto si chce požičať, si vždy požičia, ale tento úžernícky štýl investovania je spojený s rizikom, ktoré nie som ochotný podstupovať za 10% ročne.

 

Dlhopisy

Dlhopisy sú po akciách moja najväčšia zložka v portfóliu, čiže majú percentuálne druhé najväčšie zastúpenie v mojom portfóliu.

Čo je to ten dlhopis? Je to dlhový cenný papier, ktorý emitovala firma alebo štát, aby mohli financovať svoje aktivity. Je vydávaný v určitej hodnote a vypláca fixne alebo pohyblivo kupónom, ktorý je vyplatený postupne alebo po uplynutí doby, na akú bol dlhopis vydaný. Jednoducho povedané, firma/štát “napíše” na papier, za akých podmienok sú ochotní si od vás požičať peniaze a pokiaľ vy ako veriteľ ste stotožnený s rizikom, im požičiate kapitál.

Ďakujem Dr. Michaelovi Hasenstabovi, ktorý už dlhé roky dokáže neskutočné výsledky. Prvá vec je, že jeho managovanie má na svedomí 7% priemerný ročný výnos (obdobie 2006-2019), čo je celkom príjemné. Ich samotná hodnota poráža s prehľadom infláciu a na dekádach to poteší. I keď toto vôbec neriešim. Tá hlavná raketa je v kupóne (dividende) vo výške priemerne ročne ďalších 6 až 9%, ktorá je vyplácaná pravidelne na mesačnej báze.
Na jednej strane sa Vám zväčšuje hodnota majetku, ktorá s prehľadom poráža infláciu, ale čo je dôležité, mesačne vám z toho plynie zisk, ktorý je okamžite likvidný a môžete z neho pokrývať akúkoľvek aktivitu, platiť si hypotéku, reinvestovať alebo minúť na čokoľvek iné alebo jednoducho z toho kupónu žiť. Pre príklad z investovanej sumy jednorazovo 20-tisíc vieme poberať mesačne 150 eur. Z 50-tisíc je to cca 380 eur. Zo 150-tisíc je to cca 1 150 mesačne. Z pol milióna je to 3800 eur mesačne.

ŠTÁTNE – nemám čo dodať, HRÔZA… (v rámci vyspelých krajín). Najviac ma zdvíha zo sedačky, keď viem, že ich nakupujú dôchodkové fondy, ale to je mimo moje kompetencie toto riešiť. Cez Japonsko, Nemecko, Slovensko, Holandsko, krížom cez vyspelejšie štáty, prosím pekne, aktuálne všetky “platia” ZÁPORNÝ kupón alebo nulový, takže na čo sa týmto zaoberať. Beriem, že USA vyplácajú percento/dve na dlhopisoch, ale to Vám pokryje akurát infláciu, takže zase sme nezarobili.

Iná reč sú DLHOPISY ROZVOJOVÝCH KRAJÍN, ktoré dokážu niesť krásnu dividendu a v správnej kombinácií s korporátnymi sa dá vystavať kvalitné dividendové portfólio. Avšak aby som ja mal niekomu platiť za to, že si odo mňa požičia peniaze je choré.

KORPORÁTNE – Firma emituje dlhopis, aby získala kapitál na podnikanie. Prečo ale nejde na akciový trh? Dôvod je jednoduchý, nechce sa deliť o firmu a chce byť plným vlastníkom. Taktiež je pre ňu bezpečnejšie emitovať dlhopis, ako zobrať si úver pretože spoločnosť, ktorá emituje dlhopisy, často nezakladá majetok, preto treba naozaj v tomto vedieť chodiť. Veľmi často sa stáva, že dlhopisy firmy nie sú schopné splácať. Na Slovensku sú veľmi rozšírené dlhopisy od jednej veľkej finančnej skupiny, ktoré nesú kupón medzi 3 až 6%, ja však viac ako jednej inštitúcii verím 180 titulom = (dlhopisy rozvojových krájín a korporátne ), ktoré spravuje Dr. Hasenstab a robí výnosy dlhodobo nad výnosom benchmarku (porovnávaci index Bloomberg Barclays Multiverse Index) – čo je presnejšie index, pochopíte v tomto blogu neskôr.

Veľa ľudí hovorí o veľkom riziku. Ja vidím veľké riziko v málo informáciách a v hre na jednu dve karty. Neexistuje stabilnejšie a pravidelnejšie vyplácanie ako u tohto finančného nástroja. Bez môjho ďalšieho pričinenia sú peniaze každý mesiac k dispozícii.

Čo môže konkurovať, je PRENÁJOM NEHNUTEĽNOSTÍ, to beriem do úvahy. Avšak keď si porovnám všetku prácu okolo kúpy a prenájmu nehnuteľnosti, na rozdiel od zainvestovania do tohto inštrumentu, ktorý sám vo veľkom využívam, nevidím dôvod, prečo si komplikovať život. Ďalej s 10, 20, 30, 40, 50 tisícovým kapitálom nekúpite nehnuteľnosť, ktorá by Vám niesla mesačný výnos.

Keď to mám zhrnúť, tak každý mesiac to “pípne” na účet a nepohnem ani prstom, čo je v nehnuteľnostiach nereálne. Tie majú iné prednosti, to im neberiem, ale jednoduchosť a funkčnosť je priorita. Táto investícia je možná už od niekoľko tisíc – je to milión krát lepšie ako nechať peniaze ležať na účte. Radšej nech mi ležia na účte dlhopisy a ešte mi z nich ide zisk. V prípade záujmu Vám viem nastaviť investíciu, ktorú spravuje úspešne dlhé roky Michael.

 

Nehnuteľnosti

Keď už som ich načrtol o pár riadkov vyššie, top biznis pre bonitných klientov, píšem biznis, pretože pracovať s nehnuteľnosťami je už podnikanie na plný úväzok. Kupovať investične nehnuteľnosti a zarábať na tom, keď sa rozprávame o slovenských podmienkach, je disciplína, ktorá vyžaduje v dnešnej dobe väčší kapitál. Na Slovensku by všetci chceli kúpiť byt / pozemok, ale 99% ľudí brzdí kapitál. Písať niečo konkrétnejšie na túto tému v blogu, kde si chceme iba ujasniť, aké sú možnosti na trhu, by sme iba zbytočne odbočili a reálne, ak čítate tento blog, tak asi ešte nehnuteľnosti nie sú tým, čím by som začínal. Aktuálne sú byty na SR pre väčšinu drahé a budú ešte drahšie voči tomu, čo sa u nás zarába. Aktuálne Európska centrálna banka (september 2019) znížila depozitnú úrokovú sadzbu z mínus 0,4 na mínus 0,5%. Čiže banky budú kvôli tomu nútené ešte poskytovať lacnejšie hypotéky, tým budú ceny rásť ďalej a ďalej.

Na Slovensku má veľa ľudí pomýlený fakt: INVESTIČNÁ NEHNUTEĽNOSŤ a VLASTNÉ BÝVANIE. Vlastné bývanie je vaše najväčšie pasívum, ktoré existuje hneď po aute na úver. Vlastné bývanie nikomu nezarobilo ani euro, tu si treba naozaj zobrať papier a kalkulačku a dať vedľa seba príjmy a výdavky a priznať si, že vlastné bývanie nie je investícia. Keďže chceme smerovať k vyššiemu životnému štandardu, musíme sa učiť od tých najlepších a áno, nehnuteľnosti do portfólia určite patria. Ale do vášho portfólia váš byt nepočítajte, on vám berie totiž peniaze z účtu, ale nič nepridáva. Preto je to pasívum. Mnohí si nevedia priznať to, že majú na účtoch veľmi nízke sumy na túto hru s nehnuteľnosťami. Je možnosť šetriť na depozit, dofinancovať cez hypotéku, tento proces opakovať, dostať sa ku dvom trom štyrom a viac bytom a už to nesie svoje ovocie, avšak realita je taká, že toto dokáže tak 0,01% ľudí. Tu niekde vzniká rozdiel medzi bohatými a chudobnými od tej sily ísť proti prúdu, ale moja filozofia s nehnuteľnosťami nemá nič spoločné. Musel som túto tému ale načrieť, keďže realitný trh je jeden z najväčších na svete. Takže buďme realisti, buď máme na to prachy, vedomosti, poznáme trh a ideme do toho alebo nie. Nehnuteľnosti majú výhodu v tom, že nikdy by ich hodnota nemala klesnúť na nulu. Veľká obľúbenosť na Slovensku je kvôli tomu, že jediná “kapitálová” hodnota, ktorá bola umožnená za socializmu, bolo vlastniť byt/dom/pozemok a veľmi sa to zakorenilo. Spravovať však šesť, sedem (alebo desiatky) bytov, nájomcov, rozumieť sa trhu, kde ich kupujete, nastavenie si správneho cash flowu skrz hypotéky, sledovať úrokové sadzby, refinancovanie, administratíva – to už je podnikanie. Investovanie do nehnuteľnosti je FULL TIME JOB. Ak sa dostanete cez prvých desať nehnuteľností, viete si to automatizovať, ale ľudia si to príliš idealizujú. To je jediné, čo máme vštepené, že dobrá investícia sa rovná nehnuteľnosť. Kto sa však chce do tohto obuť, vážne rád si sadnem za jeden stôl.

 

Podielové fondy

Začínam sa dostávať k tomu, prečo som na začiatku písal, že sa plesknem po čele. Pretože do podielových fondov, čiže do určitej skupiny aktív, ktorú niekto za poplatok manažuje, sypú Slovaci najviac peňazí. Komerčné banky uzatvárajú investície klientom, ktoré im ani nepokryjú infláciu a finanční poradcovia uzatvárajú povedzme o niečo výkonnejšie fondy. Vysvetlí mi však niekto, prečo investovať do fondu, keď sa dá do toho istého druhu aktív investovať po prvé lacnejšie bez aktívnej správy a po druhé s pravidla s väčším výnosom do indexov pomocou ETF, ktoré sa ešte k tomu nemusia daniť. 90% manažérov fondov nedokáže poraziť indexy a pritom sa im za to platí mesačný poplatok a ešte 19% čiže takmer jednu pätinu zo zisku musíte odovzdať štátu. Napíšte mi niekto z Vás, kto má fond a je s tým úprimne spokojný (nemyslím po pár mesiacoch, to sa nedá hodnotiť) po pár rokoch investovania. Čo som písal na začiatku, kde majú Slováci najviac prachov tadááá “Náš Prvý Realitný Fond”. Ďakujeme.

Vysvetlime si, prečo je to tak:
Po prvé má stabilný výnos, nikto nie je ochotný vysvetliť, že na volatilite sa však v čase najlepšie zarába. Predsa ide o dlhodobejšiu investíciu, minimálne strednodobú. Ono sa dobre predáva inštrument, ktorý stále málinko stúpa. Od vzniku 4,7% ročne, čo nie je najhoršie v porovnaní s produktmi v komerčných bankách. To určite nie. Ale pozrime sa na realitu, čiže kalkulačka :).

4,7% p.a. mínus daň (19% jedna pätina zo zisku), čiže cca 0.9% to sa rovná 3,8, to mínus inflácia 2% sa rovná krásnych 1,8%. Takže chceme niečo stabilné, čo nám v čistom urobí 1,8% ročne? Alebo niečo, čo je menej stabilné, ale robí to 8/10/12 percent priemerne ročne?

Pri dlhodobom investovaní sú tie výkyvy na trhu iba super. Takže stabilne 1,8% v čistom alebo nestabilne 12% na akciách mínus inflácia 10% v čistom? (a ešte daň sa po roku z akcií neplatí). Po druhé, prečo sa to tak dobre ľudom predáva, veď je to predsa realitný fond a ako som písal pri nehnuteľnostiach, ľudia majú zakorenené to, že chcú nehnuteľnosť, ale nikto nemá kapitál a keďže tu máme fond, kde od pár eur sa dá investovať do nehnuteľnosti, ideme do toho… Ale pozrel si aspoň niekto zloženie toho fondu? AKCIE realitných spoločností 75% ( áno, tie spravujú nehnuteľnosti, ale fond neinvestuje do nehnuteľnosti, ale do akcii tých spoločností). Iné AKCIE 6% zvyšok – úvery, hypotéky, dlhopisy, ale inak fond s nehnuteľnosťami, ja k tomu nemám čo viac dodať. Niekto by ma mohol opraviť, že je to krátkodobá investícia na rok dva tri a keďže je to stabilné, tak je to bezpečné. Tento argument beriem, ale dajme si prosím kalkulačku. Investujem 1 000 eur v čistom, máme 1,8%, takže rovných 18 eur sme v čistom zarobili za prvý rok výborne, druhý rok 18 eur a pár centov kvôli zloženému úroku a to isté tretí rok. Takže po troch rokoch sme bezpečne zarobili 55 eur v čistom, neskutočné.

Môžeme sa tu hrať už s detailmi. Ako áno, daň sa do určitého výnosu neplatí, ja zase môžem povedať, že ak sa z toho fondu vystupuje do dvoch rokov, je tam poplatok. Samozrejme, je tam poplatok za správu, to už sú centy a o to tu nejde. Ide o tie fakty, že to nemá logiku. Neviem, čo ľudí motivuje dať tam peniaze, keby mám 1 000 eur a ideme ich investovať, tak za 300 eur si kúpim knihy, za 300 eur kurzy najbližšie v mojom okolí a zvyšok si odložím. V prípade, že mám poradiť začiatočníkovi čo s prvou tisíckou. Samozrejme teraz by som to rovno umiestnil do akcií a neriešil ďalej. Je to predajný argument, ako sa patrí, stabilita a nehnuteľnosti, to chcú všetci počuť. Zobral som si na paškál tento fond, lebo na Slovensku málo ľudí je naklonených k investovaniu a keď už, tak volia ten najkonzervatívnejší variant, aký snáď existuje. Už aj to zlato má snáď väčšie zhodnotenie ako tento fond. Ja sa nechcem nikoho dotknúť, ale poriadne do Vás postrčiť, aby sme sa zamysleli, ako strašne sa zobrazuje strach v realite, keď Slováci majú, ešte raz, 760 miliónov v tomto slimákovi. Podielové fondy sú najrozšírenejší spôsob investovania, z veľkej časti ho už vytláča investovanie do indexov. K tomu sa dostaneme. Je naozaj veľmi málo fondov, ktoré porážajú indexy a nájsť ich zaberie prácu a ak áno, tak sú to vždy čisto AKCIOVÉ! fondy, ktoré lietajú hore dole, čo treba naučiť ľudí, že je úplne v poriadku.

Ak chce fond porážať index, tak naozaj musí byť o mnoho lepší, pretože ak máte index, čo robí 8% priemerne ročne je na tom lepšie ako fond,ktorý robí 9%,lebo je nutné odpočítať pätinu, daň nepustí. Ja naozaj v investovaní do fondov nevidím takmer žiadny význam rad radom, odniesol si to Slovenský najobľúbenejší fond. On je iba jeden z mnoho tisíc fondov, ale verím, že konkrétny príklad vám aspoň trošku povedal, kade cesta nevedie. Za chvíľku to bude skoro 10 miliárd, čo majú Slováci vo fondoch a za pár rokov bude miliarda v tom realitnom fonde a 20% zo zisku pôjde raz štátu. Pritom existujú lacnejšie možnosti bez platenia daní. Prosím, ľudia, učte sa predtým, ako niekde natlačíte prachy. Ja som somár začínal s 15 fondmi, bolo to dosť práce a času sa toho zbaviť aspoň s malým ziskom, dnes mi ostali posledné dva. Otvorene napíšem z akého dôvodu, že jeden je v mínuse a druhý poráža slušne index. Snažil som sa dlho na to nedívať osobne a hľadať pozitíva na fondoch, ale okrem eliminácií rizika tým, že vo fonde je mnoho aktív, nemajú v ničom u mňa plusový bod.

 

ETF a indexy

Ako som už načrtol, existuje lacnejšia možnosť (a bez dane) na investíciu. Sú to ETFka, ktoré kopírujú vývoj indexov. Index je zoznam určitého druhu firiem v našom prípade. Najznámejšie Indexy sú americké, ako napríklad SP500, NASDAQ a DOW JONES. Z tých európskych EURO STOXX50, DAX a CAC40 a z Ázie napríklad NIKKEI a SHANGHAI COMPOSITE. Index sa dá urobiť na čokoľvek – na indickú ekonomiku, na farmaceutický priemysel, na komodity, na automobilové firmy… Výhoda je, že ho neriadi nikto konkrétne, ale samotný trh buď podľa trhovej kapitalizácie firmy alebo pomere ceny akcií. Ono je to trošku komplikovanejšie, ale pre bežného investora je dôležité, že neplatí za správu tak ako pri fondoch a pri dlhodobom investovaní sa vás nedotýka daň. Lacné, bez dane, riziko eliminované rozložením do mnohých firiem a v prípade, že nejaká ide dole, automaticky ju nahradí lepšia v poradí, a keďže málo manažérov vo fondoch dokáže robiť nad výnosy voči indexom, ETFka často porážajú aj aktívnych investorov / manažérov. Tu vidím cestu pre pasívnych investorov, ktorí si nastavia trvalý príkaz a na základe cost average efektu, čiže pravidelným nakupovaním na dlhodobom období si budujú majetok absolútne bez starosti a riešenia trhu. Pre príklad MSCI world na 30 ročnej perióde má zhodnotenie priemerné ročne 7,8%, na čom sa dá na dekádach budovať z pár eur mesačne, státisícové portfólia. Opäť v prípade vašej chuti budovať portfólio pomocou ETF, stačí si ma vyhľadať a osloviť.

 

Akcie

Sú akciové ETFka, aj akciové fondy, ale v čom vidím ich slabosť, paradoxne je ich veľkosť i keď z pohľadu neskúseného investora je to pocit bezpečia čiže plus. Pokiaľ investujete do fondov a ETFiek, váš výsledok je priemerný výnos celého koša, čo obsahuje daný inštrument. Aktívne riadené akciové portfólio (nemyslím tým aktívne riadené fondy), ktoré má v sebe pár tých najlepších firiem, má za úlohu porážať trh ako celok. Čiže porážať výnosom ETFka, ktoré už porážajú samotné fondy a to je najväčšia pridaná hodnota, ktorá by pri takom portfóliu mala byť. Samozrejme okamžitá likvidita, čiže možnosť odpredaja. Akcia je podiel na podnikaní vo firme, máme nárok na zisk rovnako ako na stratu. Ľudí na SR, čo vlastnia konkrétne akcie na meno (nerátam fondy, ETF) je len pár tisíc medzi 5 a pol miliónom. Naozaj sme ohrozený druh v tejto krajine. Akcie sú v modernej histórii ekonomiky (posledných 200 rokov) najziskovejšie aktívum. Pokiaľ máte koncentrované portfólio po veľmi prísnej expertíze skrz nacenenie firiem. Tá sa robí, pretože cena akcie na trhu sú (vďakabohu) vždy mimo jej reálnu vnútornú hodnotu. Pre príklad ďalej… porovnanie s konkurenciou, poznáte naspamäť jej štvrťročné správy, poznáte biznis model a managment firmy, má dlhodobo udržateľný zisk a firma eliminuje dlh a XY vecí, ktoré musia pred výberom akcie do portfólia byť spravené. Následne je vám naozaj jedno, či je v ekonomike panika. Investovanie do takto úzkeho portfólia (pár desiatok akcií), nie je ani náhodou hazard, ako si opäť ľudia myslia, nejaká tipovačka alebo ruleta, to je totálny mýtus. Portfólio ako samé musí spĺňať extrémne veľa kritérií. Tie, čo som vymenoval, sú len načrtnutie do problematiky, keď sa pýtame, akú akciu chceme do portfólia. Pre predstavu, toto moje portfólio má priemerný ročný výnos 15% (po očistení o infláciu 13%, nech máme karty na stole). V prípade poklesov na trhu zaznamenávam o polovicu menšie prepady, ako sú na trhoch (indexoch) samotných .

Investovanie do akcií nie je o tom nájsť TUTOVKU od suseda alebo od nejakého telefonistu. Staviť niečo na jednu kartu v zmysle – teraz to pôjde hore. Toto je ďalší veľký investičný mýtus. Akcioví miliardári / milionári touto cestou nešli, že by sa niečo pokúšali trafiť. Investovanie nie je tipovačka. Investovanie do akcii je o tom poznať firmu ,ktorej akcie kupujeme a eliminovať vstupovanie emócii do investičného procesu, či už je to strach alebo chamtivosť. To čo idem citovať povedali páni miliardári, nie len ja, takže snáď to zoberiete ešte o niečo vážnejšie. Citujem: “Nestretli sme nikoho na trhu, kto by ho vedel časovať“. Samozrejme pri kríze každý kto má likviditu prikúpy, lenže to nie je časovanie ale výpredaj, ktorí vidia všetcia na trhu.

Nájdu sa ľudia, čo trafili niečo (20 / 30 / 50% plus), ale všetkých spočítame na prstoch. Poväčšine však nevedeli narábať s majetkom, takže to tak aj dopadne a ďalšia vec: je to proces, ktorý už nedokážu zopakovať… Investovanie nie je o jednorazovom zarobení, ale o budovaní majetku, ktorý mi kryje chrbát celý život.
Akciové investovanie je o dlhodobo udržateľnej hodnote, ktorá má v čase narastať a porážať nadpriemerne trh. Čo z toho plynie pre bežného investora? Nestavujte nikdy na tutovku, lebo nič také neexistuje, krátkodobé výkyvy na trhu sú, ale miesto časovania spodkov a vrcholov nakupujte kvalitné firmy a vráti sa vám to v čase X-násobne. Ako spoznať kvalitnú firmu, to je proces na dlhé roky, veľa skúseností, vedomostí a pravda sa neukáže hneď. Ja i keď si dovolím tvrdiť, že rozumiem kam investujem, stále a v podstate celý život, budem prehodnocovať moje rozhodnutia s ľuďmi, ktorí spravujú väčšie objemy a robia podobné a lepšie zhodnotenia. Pred štyrmi rokmi som nevedel absolútne nič keď som začínal, ale investovanie mi prináša do života slobodu a robí mi radosť, keď vediem ľudí týmto procesom spoločne so mnou. Lebo jedna vec je finančná stránka, ale o mnoho dôležitejšia osobnostná, trhy vás vyškolia a naučia pokore.

K téme o akciovom investovaní by som najradšej venoval jeden celý blog, ale keďže všetko, čo treba už je napísané v knihách, a tak či tak by to malo zmysel tak pre jedného zo sto tisíc ľudí v našej krajine, pretože tu hlbšie do tohto vidí málo ľudí. Budem rád, ak niekoho som trafil týmto článkom a porozprávame sa osobne a ukážeme si konkrétne možnosti, pretože každý má inú životnú situáciu, možnosti a vedomosti.
Ja som začínal v januári roku 2016, prešli neskutočne nabité štyri roky, ktoré som obetoval hlavne tejto téme (akciové investovanie) a našťastie je internet a keď sa stretneme, vieme si ukázať výsledky a hneď ich overiť. Treba sa rozprávať otvorene a áno investovanie je strašná nuda. Ak chcete adrenalín, choďte robiť adrenalínové športy alebo trading za požičané peniaze (srandujem). Proces investovania trvá roky/dekády a pritom samotné operácie zaberú pár hodín. Najviac času treba venovať vzdelávaniu. To vám dá najväčšiu hodnotu. Je veľmi nebezpečné, pokiaľ chcete rýchlo zbohatnúť, lebo tým musíte podstupovať šialené riziko, čiže trh vás uprace hneď. Ja v tej časovej nenáročnosti vidím obrovskú výhodu, ktokoľvek môže investovať, lebo nezaberá to takmer žiadny čas, pokiaľ Vám to niekto nastaví hneď na začiatku správne, ako to mám ja. Pretože ja sa okrem investovania môžem rozvíjať teraz už v čomkoľvek, pretože mi nezaberá čas a prináša zisky,ktoré stále reinvestujem, aby som raz takmer celý balík presunul do dlhopisov, čerpal rentu a užíval slobodne priestor a čas.

Preto na otázku,koľko som zarobil investovaním neviem ani reálne odpovedať a to ľudia nevedia pochopiť, lebo si myslia, že investovanie je o tom vytiahnuť prachy z trhu hneď ako sa učiní zisk, ale ja si budujem majetok. Kto špekuluje, mení stále všetko a sleduje portfólio každý deň ten (samozrejme mimo trading) buď tomu nerozumie alebo sa snaží nájsť “tutovku” a to ho vyjde draho. Ja trh sledujem aktuálne prioritne kvôli klientom, ale ja som sa na svoje portfólio nepozrel už niekoľko týždňov, viem že všetko je tak, ako má byť. Raz za rok sem tam niečo inak nastavím, ale čas je tá najdrahšia komodita, ktorá naberá vašej investícii najviac na hodnote.

Ja som otvorene povedal môj názor na aktíva, ktoré sú verejne obchodovateľné. Nebudem sa tu vyjadrovať k totálnym žrútom času a peňazí, ako sú nezmysly menom terminovaný vklad, vkladné knižky, stavebné sporenia a neviem čo všetko garantované existuje.

Môžem aj “to” (nezmysel) nejako múdro nazvať, dám garantované tri percentá a ja si to hodím do akcií a dlhopisov a ľudia mi pôjdu ruky utrhnúť. Ale vlastne však to robia banky. Nedochádza Vám to odkiaľ berú zisk? Buď z úrokov za požičanie, ale keďže peniaze sú tak lacné, že úroky na hypotékach a úveroch sú už dosť nízke (často ledva infláciu pokryjú), tak moc nezarobia. Banky majú zisk z kapitálového trhu za Vaše peniaze. Tak to nedržte na tých účtoch, poznáte niekoho, kto zbohatol vďaka sporiacemu účtu alebo termiňáku?
Ku akciám by som napísal najradšej knihu a nie pár viet v blogu, ale len by som opakoval, čo už v knihách dávno je. Chcem, aby za mňa za pár rokov hovorili prioritne výsledky.

“Inšpirujte sa Bobom Parsonom:
Nikdy neprestaňte investovať.
Nikdy sa neprestaňte zlepšovať.
Nikdy sa neprestaňte učiť niečo nové.”

 

Záver

Ukončím to učiteľom učiteľov v mojom investičnom svete.

Nezávisle na tom, ako veľké je vaše úsilie a váš talent, niektoré veci jednoducho potrebujú čas. Nemôžete predsa splodiť za mesiac dieťa tým, že oplodníte deväť žien – Warren Buffett.

Nikto nikoho nebude tlačiť hore rebríkom, pokiaľ nie je ochotný aspoň vyliezť kúsok sám. Preto ak sa ma rozhodnete kontaktovať či už pre budovanie majetku pomocou ETF alebo konkrétnych akcií alebo čerpania renty z dlhopisov, som ochotný Vás viesť investičným procesom, ale Vy musíte urobiť prvý krok. A ja vám poviem, aký by som ja urobil druhý vo Vašich botách.

 

Za všetky  názory vopred ďakujem a v prípade akýchkoľvek otázok FB: Jakub Juščák.

Zdroje mnohých informácií sú na OECD a plus knižky, články, skúsenosti.
Veľká VĎAKA, že ste mojim slovám venovali čas.

Nič uvedené v tomto texte nie je písane ako investičné poradenstvo. Pred každou investíciou musí prejsť klient podrobnou analýzou a musí byť poučený o investičnom procese!

 

1 komentár na “Ako začať investovať – POLOPATE II.

  1. Ľubomír Odpovedať

    Tento článok sa oplatí určite čítať kvôli číslam a dá Vám konkrétnejší príklad, kde chcem/kde by som mal investovať svoje peniaze.

    Ak chcete byť finančne slobodný, nechajte peniaze pracovať pre Vás.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.